
Žlutá deska potřená lepidlem určená k monitoringu a odchytu vrtule třešňové na třešni.
Parametry a specifikace
Druh ochrany rostlin - insekticidy
Určení ochrany rostlin - létající a lezoucí hmyz
Forma ochrany rostlin - lepové pásy/desky
Popis
Žlutá deska potřená lepidlem určená k monitoringu a odchytu vrtule třešňové na třešni. Žlutá barva a oblý tvar přitahuje dospělce vrtule třešňové, kteří se následně nalepí v nevysychavém lepu. Odchytem dospělců ještě před nakladením vajíček výrazně snižujete červivost plodů. Samičky tohoto škůdce kladou vajíčka v době dozrávání plodů. Plody v místě napadení měknou a zahnívají. Uvnitř plodu se nachází larva, která se živí dužninou a znehodnocuje plody. Lapač je před zavěšením potřeba smotat do tvaru válce a zajistit drátkem. Na 1 m výšky stromu použijeme 2 lapače. Lapače se používají pro určení termínu ošetření, které se provádí v době objevení prvních mušek a opakuje se asi po 7 dnech.
Přednosti
- Snadná a rychlá aplikace
- Neobsahují žádné jedovaté chemické látky – bio ochrana
- Výsledky – omezení výskytu škůdce se dostaví během několika málo dní
Rozsah a způsob použití:
Vrtule třešňová je druh řádu dvoukřídlých, obývající Evropu a severní a střední Asii. V roce 2016 byla poprvé pozorována v Severní Americe. Dospělí jedinci mají délku okolo 4 mm, larvy měří až 6 mm. Hlava je žlutá, tělo černé se žlutými skvrnami, křídla jsou průhledná s čtyřmi tmavými pruhy.Je známým škůdcem ovoce -třešně, višně, zimolez, dříšťál. Dospělci létají v květnu a červnu, kdy kladou vajíčka do dozrávajících plodů (jedna samička naklade za život okolo padesáti vajíček). Larvy se líhnou po šesti až dvanácti dnech a živí se dužinou, plod pak změkne a odpadne. Za rok vyroste jedna generace.
Tipy na použití:
Optické lapače vrtule třešňové se zavěsí přímo do stromů. Samičky, které kladou vajíčka přímo do plodů, se při dosedu na desku přilepí.
Pokyny pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci:
Používejte ochranné rukavice. Při práci nejezte, nepijte a nekuřte.
První pomoc: PŘI STYKU S KŮŽÍ: umyjte jedlým nebo kosmetickým olejem a následně mýdlem a teplou vodou. PŘI ZASAŽENÍ OČÍ: Několik minut opatrně vyplachujte vodou. Vyjměte kontaktní čočky, jsou-li nasazeny a pokud je lze vyjmout snadno. Pokračujte ve vyplachování. Přetrvává-li podráždění očí: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření.
Dodržujte pokyny pro používání, abyste se vyvarovali rizik pro lidské zdraví a životní prostředí
Společný údaj k OOPP: Poškozené OOPP (např. protržené rukavice) je nutné urychleně vyměnit.
Skladování:
Skladujte v suchu, v uzavřených originálních obalech. Uchovávejte mimo dosah dětí a odděleně od potravin, nápojů a krmiv. Použitelnost 3 roky od data výroby při dodržení způsobu skladování, v původních neporušených obalech.
První pomoc:
Při zasažení očí hrozí poškrábání povrchu oka – v žádném případě nemnout oko. Opakovaně vypláchněte oční vodou. Při náhodném požití vypláchněte ústa, vypijte asi 0,5 l vody. Při potřísnění pokožky omýt vodou a mýdlem. Při vážnějších případech, zejména při alergických reakcích, vyhledejte lékařskou pomoc.