Jednoletá rostlina vhodná na zelené hnojení. Její modré květy jsou oblíbené u včel - produkuje velké množství nektaru.
Parametry a specifikace
Druh travní směsi a tech. plodin - technické plodiny, zelené hnojení
Objednat v eshopu
Obsah balení a obrázek |
EAN | Rychlý nákup |
200 g | 8595078512149 | Objednat v eshopu |
400 g | 8595078512156 | Objednat v eshopu |
Popis
Svazenka vratičolistá
(Phacelia tanacetifolia)
Vlastnosti:
Je jednoletá rostlina vhodná na zelené hnojení. Její modré květy jsou oblíbené u včel - produkuje velké množství nektaru, využívá se i jako doplňková píce pro dobytek. Svazenka je nenáročná plodina s poměrně rychlým růstem a vývojem a používá se na zelené hnojení a splňuje všechny požadavky, které u takto pěstovaných plodin očekáváme. Snáší lehké půdy a sušší plochy. Silná pokryvnost jemných listů zajišťuje velmi dobrou odplevelovací schopnost. Dobře zastiňuje půdu a zabraňuje výparu. Zlepšuje výnosy následných plodin a strukturu půdy. Svazenka je osvědčeným přerušovačem obilních a osevních sledů, rostlinou dočasných protierozních pásů, vhodná pro letní a podzimní výsevy.
Výsev:
duben až začátek září, 50 g na 10 m2
Přednosti zeleného hnojení:
- je univerzálním organickým hnojivem, kterým lze nahradit nejméně z 50 % chlévský hnůj nebo dodat do půdy snadno rozložitelnou organickou hmotu
- zlepšuje podmínky pro využití živin minerálních hnojiv
- při užší specializaci rostlinné výroby, zejména při zvýšeném pěstování obilovin, odstraňuje částečně potíže vyplývající z nesprávného střídání plodin
- má příznivý vliv na vodní i tepelný režim půd, na biologickou činnost a jiné vlastnosti (omezuje se neproduktivní výpar, je narušována přirozená ulehlost)
- rostliny na zelené hnojení zabraňují vyplavování živin a přemísťují živiny ze spodních vrstev do ornice (remobilizace živin)
- při použití motýlokvětých rostlin je půda obohacována o dusík (30-50 kg.ha-1)
- umožňuje lepší rozklad a využití slámy při jejím zaorávání
- chrání půdu před větrnou a vodní erozí – hlavně na otevřených rovinách (větrná), na svazích (vodní)
- omezuje rozmnožování a růst plevelů – hlavně strniskové plodiny, dále v zaplevelených sadech hustý výsev na zelené hnojení potlačuje růst plevelů zastíněním. Jako nevýhoda by se dala označit investice do osevu a čas strávený setím a zapravováním, ale to nám vyrovná investici do zapravování živin jiným způsobem, které taky něco stojí. Běžně používané rostliny na zelené hnojení.
Po vytvoření dostatečného množství zelené hmoty se rostlina zaryje do půdy, kde dochází k jejímu rozkladu. Proces probíhá hlavně za pomoci půdních baktérií a jiných užitečných mikroorganismů, kteří touto činností zvyšují úrodnost půdy. Rostliny na zelené hnojení bychom měli zapracovat mělce do půdy nejpozději začátkem prosince, aby se do jara dobře rozložily. Pokud to nestačíme a porost na záhonu zmrzne, můžeme ho tam nechat až do jara. Vytvoří na půdě ochrannou vrstvu, jejíž zbytky na jaře zapravíme do půdy.
Upozornění:
Uvedené informace jsou pouze informativní, je potřeba řídit se návodem na štítku výrobku.