novinka | BIOM

novinka

Žížalí čaj pro lepší zdraví rostlin i půdy

Elixír zvaný žížalí čaj. Jaký přínos má pro půdu a rostliny?
Zahradničení je vášeň. Protože jak jinak byste vysvětlili, že se každou zimu třeseme na to, až se zase začneme hrbit nad záhony, hrabat se v hlíně nebo se rozčilovat nad nájezdem slimáků?
Zahradničení je zároveň trendy! Je to skvělý únik od počítačů, sedavého zaměstnání, stresu… A protože v dnešní době máme kolem sebe přemíru chemie, chceme, aby právě zahrada byla místem, kde se ke slovu dostává příroda. A tak o ní pečujeme zase jenom přírodními prostředky.

Co je to žížalí čaj

Žížalím čajem si sice nepřipijete, ale pro rostliny je to učiněný elixír. Jedná se o velmi silné, tekuté přírodní hnojivo, které je doslova nabité enzymy, mikroorganismy a minerály. Žížalák vzniká při vermikompostování kalifornskými žížalami. Jak si žížaly pochutnávají na rostlinných zbytcích, vylučují tekutinu plnou živin, která obohatí půdu v záhonech, ve sklenících i u pokojovek. Žížalí čaj je takový vytuněný Earl Grey pro rostliny.
Žížalí čaje se ale výrazně liší svou kvalitou. Protože tak jak se říká „jste to, co jíte”, je žížalák tím, co jedí žížaly. Vermikompostéry, ve kterých vzniká Sedlákův žížalí čaj, jsou plné života. Žížalky si pochutnávají na směsi léčivých bylin a plodin a náležitě se nám za to odměňují.
Žížalí čaj má své nezastupitelné místo v organickém zemědělství. Výluh je 100% přírodní, a tak ho může s čistým svědomím používat i ten nejzarytější ekobio zahrádkář.

Rozdíl mezi koupeným a doma vyrobeným žížalím čajem

Dnešní moderní domácnost vytváří co nejméně odpadu – chce zpracovat všechno, co jde. Slupky od ovoce a zeleniny, zbytek salátu od oběda nebo třeba kávovou sedlinu. Pokud si pořídíte vermikompostér a kalifornské žížaly, můžete si stočit domácí žížalí hnojivo i sami doma. V pohodě vám bude stačit na průběžné zalévání pokojovek a všichni budete spokojení. Vy, žížalky i kytky.
Teď přijde to ale… Domácí výluh představuje surový čaj, ve kterém se kromě enzymů objevuje také sušina a další nežádoucí látky. Náš Sedlákův žížalí čaj však prochází dodatečnou fermentací, tedy kvašením. Právě při procesu kvašení bakterie sežerou všechno, co do čistého žížalího čaje nepatří, mnohonásobně tak zvýší jeho enzymatickou hodnotu a učiní ho stabilnějším. To znamená, že vám nejen mnohem déle vydrží, ale zároveň je koncentrovanější než po domácku vyrobený žížalí čaj.
Dalším faktem je, že našim žížalám dodáváme vyváženou stravu, díky níž obsahuje výluh všechny látky, které rostlina (a půda) potřebuje. Při domácím vermikompostování nemusíte dosáhnout takové vyváženosti účinných látek.
Domácím žížalím čajem rozhodně nic nezkazíte, naopak. Ale pokud chcete udělat rostlinám ještě větší radost, sáhněte po Sedlákově žížalím čaji, který jim dodá přesně to, po čem touží.

Za živější půdu, chutnější plody a barevnější rostliny

Přesně tyto hodnoty vyznává žížalí čaj. Jeho největší síla spočívá v tom, že výrazně zlepšuje vlastnosti půdy. Obsahuje přírodní rostlinné hormony auxin, cytokinin a giberelin, které hrají důležitou roli při růstu rostlin, huminové kyseliny pro udržení půdní kvality, vlhkosti a celkové zlepšení půdní struktury. Unavené půdě dodá potřebné živiny, vitamíny a minerály, které si rostliny načerpají v takovém množství, jaké zrovna potřebují. Půda zase ožívá.
Dalším velkým benefitem žížalího čaje je bezesporu vyšší odolnost rostlin vůči chorobám. Je to podobné jako u lidského těla. Pokud se udržujeme v kondici a vedeme zdravý životní styl, dokážeme se s kdejakou nemocí poprat mnohem snadněji a rychleji. Stejně to mají rostliny, které hnojíte žížalím čajem. Díky kvalitnější půdě mají bohatší kořenový systém, jsou silnější, méně náchylné k chorobám a lépe zvládají stres v podobě teplotních změn.
Účinky žížalího čaje uvidíte na větších, zdravějších rostlinách, barevnějších květech, vyšší úrodě, a hlavně na chutnějších plodech. Nejsou viditelné hned, jako když použijete chemický prostředek. Mandelinky neodpadnou, mšice okamžitě nezajdou… ale posilníte rostliny tak, že už je jen tak nějaký škůdce nerozhází a nepřijde si na ně plíseň ani za deštivého léta.

Jak používat žížalí čaj

Výhodou žížalího čaje je, že ho využijete naprosto kdekoliv a kdykoliv po celý rok. Na přihnojení zeleniny, ovocných keřů, plodin ve skleníku, květinových záhonů, trávníku, truhlíků i pokojovek. Fantazii se opravdu meze nekladou. Dobré také je, že žížalího čaje se rostliny jen tak nepřepijí. Nespálíte je třeba jako hnojivem ze slepičinců. Má totiž neutrální pH. I přesto ho doporučujeme ředit, například v poměru 1:10.
A nalejme si čistého vína, v našem případě tedy čaje, žížalák nesmrdí.

Žížalí čaj je zelená budoucnost! Rostliny si ho zamilují a vy budete moci postupně vyhodit všechna chemická hnojiva a být pánem na své bio zahradě.

Přečtěte si informace o naší další novince: PRISTA F1

Představujeme vám odrůdu rajčat Prista F1

Zima je možná smutným obdobím pro zahrádku, ale rozhodně ne pro zahrádkáře. Už od února se totiž můžete připravovat na nadcházející sezónu. Co takhle letos vyzkoušet novou odrůdu rajčat, která vám díky své odolnosti vůči nejrůznějším chorobám dokáže během pěstování ušetřit spoustu starostí.
Tyčková odrůda rajčat Prista F1 přichází z Bulharska. Má skvělou chuť, pevnost, vytrvalost a je odolná proti viru mozaiky rajčete, viru mozaiky tabáku, verticiliovému vadnutí, fuzárii a jako jedna z mála odrůd vykazuje odolnost proti viru skvrnitosti rajčat neboli bronzovitosti. Právě na bronzovitost se v tomto článku zaměříme.

Nejčastější nepřátelé rajčat

Pokud vyséváte rajčata, je nutné vybrat vhodnou odrůdu, vědět, s čím může mít konkrétní odrůda problémy nebo vůči čemu je odolná. Kvalitní odrůda vám pak nejen ušetří spoustu starostí s ochranou proti chorobám, ale především několikanásobně sníží riziko, že přijdete o úrodu. Rozlišujeme tři základní skupiny onemocnění rajčat:

Plísňová onemocnění

Plísňová onemocnění, jako je bramborová plíseň, mohou rajčatům způsobit nemalé potíže. Abyste tomuto nepříteli čelili, postarejte se o správné zalévání, zaštipování rostlin a předejděte přehuštění. V současnosti je na trhu k dostání řada průmyslových či přírodních přípravků, které si s plísní rajčat dobře poradí.

Abiotické problémy

Někdy však problémy na vaší zahrádce nezpůsobí nemoci či viry, ale nevhodné podmínky. Nadměrná nebo nedostatečná vlhkost, teplotní extrémy, škůdci nebo kroupy mohou rostliny oslabit. Časté je například černání plodů rajčat zespoda, které je způsobeno nedostatkem vápníku.

Virová onemocnění

Nejobávanější skupinou jsou virová onemocnění. Jedním z těchto virů je i bronzovitost, která může být zaměňována s plísní bramborovou. Bohužel, proti virům nemáme moc prostředků. Rajče napadené bronzovitostí je nejlepší okamžitě vytrhnout a spálit. Jedině tak viry zlikvidujete. Tím se liší od plísní, se kterými si poradí i kompost (teplota v jádru kompostu se pohybuje kolem 70-80 °C, takže plísně včetně patogenů účinně zlikviduje).
Bronzovitost se nešíří spórami, tedy vzduchem jako plíseň, ale přenáší ji savý hmyz, často třeba mšice. Může se objevit také v nekvalitních pěstírnách, viry mohou zůstat v zemině nebo kompostu. Šíří se i osivem, ale v rámci EU jsou osiva přísně hlídaná. Jsou testovaná metodou PCR a jakmile je sebemenší podezření na vir, jsou osiva zlikvidována. Díky tomu sice není bronzovitost masově rozšířená, ale přesto není neobvyklá.

Prevence je klíčem

Prevence je vždycky lepší než léčba. Jako zahrádkář můžete pro ochranu svých rajčat udělat spoustu věcí. Začněte kvalitní půdou, zvolte si vhodnou odrůdu rajčat, a pokud se objeví mšice nebo jiní škůdci, zasáhněte včas. Nejenže poškozují rostlinu, ale mohou také přenést viry.
Rajčata Prista F1 jsou plně rezistentní na bronzovitost, která je často zaměňovaná s plísní bramborovou. Bohužel, většina zahrádkářů nerozezná, zda se jedná o plíseň nebo bronzovitost. Nepatrně se mohou lišit charakterem fleků na listech. Plíseň je roztáhlá a může mít namodralý koneček, zatímco bronzovitost má spíše ohraničené fleky. S jistotou však bronzovitost potvrdí pouze laboratoř. Je tedy mnohem lepší tomuto onemocnění rajčat předcházet, třeba výběrem odolné odrůdy.

Takže, milí zahrádkáři, pamatujte na prevenci, vybírejte si správné odrůdy a buďte ve střehu, abyste mohli užít své rajčata plnými doušky. A pokud se něco nepovede, nezoufejte, každý z nás se učí a zahrádka je někdy tvrdý učitel. Šťastné pěstování!

Přečtěte si informace o naší další novince: ŽÍŽALÍ ČAJ

Nová hnojiva na ovocné stromy

Quisque ligulas ipsum, euismod atras vulputate iltricies etri elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Nulla nunc dui, tristique in semper vel, congue sed ligula. Nam dolor ligula, faucibus id sodales in, auctor fringilla libero. Pellentesque pellentesque tempor tellus eget hendrerit. Morbi id aliquam ligula. Aliquam id dui sem. Proin rhoncus consequat nisl, eu ornare mauris tincidunt vitae.

Vestibulum sodales ante a purus volutpat euismod. Proin sodales quam nec ante sollicitudin lacinia. Ut egestas bibendum tempor. Morbi non nibh sit amet ligula blandit ullamcorper in nec risus. Pellentesque fringilla diam faucibus tortor bibendum vulputate. Etiam turpis urna, rhoncus et mattis ut, dapibus eu nunc. Nunc sed aliquet nisi. Nullam ut magna non lacus adipiscing volutpat. Aenean odio mauris, consectetur quis consequat quis, blandit a nunc. Sed orci erat, placerat ac interdum ut, suscipit eu augue. Nunc vitae mi tortor. Ut vel justo quis lectus elementum ullamcorper volutpat vel libero.

“ Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Nulla nunc dui, tristique in semper vel, congue sed ligula. Nam dolor ligula, faucibus id sodales in, auctor fringilla libero. ”

Vestibulum sodales ante a purus volutpat euismod. Proin sodales quam nec ante sollicitudin lacinia. Ut egestas bibendum tempor. Morbi non nibh sit amet ligula blandit ullamcorper in nec risus. Pellentesque fringilla diam faucibus tortor bibendum vulputate. Etiam turpis urna, rhoncus et mattis ut, dapibus eu nunc. Nunc sed aliquet nisi.

Máme nový web

Quisque ligulas ipsum, euismod atras vulputate iltricies etri elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Nulla nunc dui, tristique in semper vel, congue sed ligula. Nam dolor ligula, faucibus id sodales in, auctor fringilla libero. Pellentesque pellentesque tempor tellus eget hendrerit. Morbi id aliquam ligula. Aliquam id dui sem. Proin rhoncus consequat nisl, eu ornare mauris tincidunt vitae.

Vestibulum sodales ante a purus volutpat euismod. Proin sodales quam nec ante sollicitudin lacinia. Ut egestas bibendum tempor. Morbi non nibh sit amet ligula blandit ullamcorper in nec risus. Pellentesque fringilla diam faucibus tortor bibendum vulputate. Etiam turpis urna, rhoncus et mattis ut, dapibus eu nunc. Nunc sed aliquet nisi. Nullam ut magna non lacus adipiscing volutpat. Aenean odio mauris, consectetur quis consequat quis, blandit a nunc. Sed orci erat, placerat ac interdum ut, suscipit eu augue. Nunc vitae mi tortor. Ut vel justo quis lectus elementum ullamcorper volutpat vel libero.

“ Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Nulla nunc dui, tristique in semper vel, congue sed ligula. Nam dolor ligula, faucibus id sodales in, auctor fringilla libero. ”

Vestibulum sodales ante a purus volutpat euismod. Proin sodales quam nec ante sollicitudin lacinia. Ut egestas bibendum tempor. Morbi non nibh sit amet ligula blandit ullamcorper in nec risus. Pellentesque fringilla diam faucibus tortor bibendum vulputate. Etiam turpis urna, rhoncus et mattis ut, dapibus eu nunc. Nunc sed aliquet nisi.

BIOM podporuje zdravé potraviny

Quisque ligulas ipsum, euismod atras vulputate iltricies etri elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Nulla nunc dui, tristique in semper vel, congue sed ligula. Nam dolor ligula, faucibus id sodales in, auctor fringilla libero. Pellentesque pellentesque tempor tellus eget hendrerit. Morbi id aliquam ligula. Aliquam id dui sem. Proin rhoncus consequat nisl, eu ornare mauris tincidunt vitae.

Vestibulum sodales ante a purus volutpat euismod. Proin sodales quam nec ante sollicitudin lacinia. Ut egestas bibendum tempor. Morbi non nibh sit amet ligula blandit ullamcorper in nec risus. Pellentesque fringilla diam faucibus tortor bibendum vulputate. Etiam turpis urna, rhoncus et mattis ut, dapibus eu nunc. Nunc sed aliquet nisi. Nullam ut magna non lacus adipiscing volutpat. Aenean odio mauris, consectetur quis consequat quis, blandit a nunc. Sed orci erat, placerat ac interdum ut, suscipit eu augue. Nunc vitae mi tortor. Ut vel justo quis lectus elementum ullamcorper volutpat vel libero.

“ Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Nulla nunc dui, tristique in semper vel, congue sed ligula. Nam dolor ligula, faucibus id sodales in, auctor fringilla libero. ”

Vestibulum sodales ante a purus volutpat euismod. Proin sodales quam nec ante sollicitudin lacinia. Ut egestas bibendum tempor. Morbi non nibh sit amet ligula blandit ullamcorper in nec risus. Pellentesque fringilla diam faucibus tortor bibendum vulputate. Etiam turpis urna, rhoncus et mattis ut, dapibus eu nunc. Nunc sed aliquet nisi.