Představujeme vám odrůdu rajčat Prista F1

Zima je možná smutným obdobím pro zahrádku, ale rozhodně ne pro zahrádkáře. Už od února se totiž můžete připravovat na nadcházející sezónu. Co takhle letos vyzkoušet novou odrůdu rajčat, která vám díky své odolnosti vůči nejrůznějším chorobám dokáže během pěstování ušetřit spoustu starostí.
Tyčková odrůda rajčat Prista F1 přichází z Bulharska. Má skvělou chuť, pevnost, vytrvalost a je odolná proti viru mozaiky rajčete, viru mozaiky tabáku, verticiliovému vadnutí, fuzárii a jako jedna z mála odrůd vykazuje odolnost proti viru skvrnitosti rajčat neboli bronzovitosti. Právě na bronzovitost se v tomto článku zaměříme.

Nejčastější nepřátelé rajčat

Pokud vyséváte rajčata, je nutné vybrat vhodnou odrůdu, vědět, s čím může mít konkrétní odrůda problémy nebo vůči čemu je odolná. Kvalitní odrůda vám pak nejen ušetří spoustu starostí s ochranou proti chorobám, ale především několikanásobně sníží riziko, že přijdete o úrodu. Rozlišujeme tři základní skupiny onemocnění rajčat:

Plísňová onemocnění

Plísňová onemocnění, jako je bramborová plíseň, mohou rajčatům způsobit nemalé potíže. Abyste tomuto nepříteli čelili, postarejte se o správné zalévání, zaštipování rostlin a předejděte přehuštění. V současnosti je na trhu k dostání řada průmyslových či přírodních přípravků, které si s plísní rajčat dobře poradí.

Abiotické problémy

Někdy však problémy na vaší zahrádce nezpůsobí nemoci či viry, ale nevhodné podmínky. Nadměrná nebo nedostatečná vlhkost, teplotní extrémy, škůdci nebo kroupy mohou rostliny oslabit. Časté je například černání plodů rajčat zespoda, které je způsobeno nedostatkem vápníku.

Virová onemocnění

Nejobávanější skupinou jsou virová onemocnění. Jedním z těchto virů je i bronzovitost, která může být zaměňována s plísní bramborovou. Bohužel, proti virům nemáme moc prostředků. Rajče napadené bronzovitostí je nejlepší okamžitě vytrhnout a spálit. Jedině tak viry zlikvidujete. Tím se liší od plísní, se kterými si poradí i kompost (teplota v jádru kompostu se pohybuje kolem 70-80 °C, takže plísně včetně patogenů účinně zlikviduje).
Bronzovitost se nešíří spórami, tedy vzduchem jako plíseň, ale přenáší ji savý hmyz, často třeba mšice. Může se objevit také v nekvalitních pěstírnách, viry mohou zůstat v zemině nebo kompostu. Šíří se i osivem, ale v rámci EU jsou osiva přísně hlídaná. Jsou testovaná metodou PCR a jakmile je sebemenší podezření na vir, jsou osiva zlikvidována. Díky tomu sice není bronzovitost masově rozšířená, ale přesto není neobvyklá.

Prevence je klíčem

Prevence je vždycky lepší než léčba. Jako zahrádkář můžete pro ochranu svých rajčat udělat spoustu věcí. Začněte kvalitní půdou, zvolte si vhodnou odrůdu rajčat, a pokud se objeví mšice nebo jiní škůdci, zasáhněte včas. Nejenže poškozují rostlinu, ale mohou také přenést viry.
Rajčata Prista F1 jsou plně rezistentní na bronzovitost, která je často zaměňovaná s plísní bramborovou. Bohužel, většina zahrádkářů nerozezná, zda se jedná o plíseň nebo bronzovitost. Nepatrně se mohou lišit charakterem fleků na listech. Plíseň je roztáhlá a může mít namodralý koneček, zatímco bronzovitost má spíše ohraničené fleky. S jistotou však bronzovitost potvrdí pouze laboratoř. Je tedy mnohem lepší tomuto onemocnění rajčat předcházet, třeba výběrem odolné odrůdy.

Takže, milí zahrádkáři, pamatujte na prevenci, vybírejte si správné odrůdy a buďte ve střehu, abyste mohli užít své rajčata plnými doušky. A pokud se něco nepovede, nezoufejte, každý z nás se učí a zahrádka je někdy tvrdý učitel. Šťastné pěstování!

Přečtěte si informace o naší další novince: ŽÍŽALÍ ČAJ